Offering Booking &
Programming Services
in the Performing Arts

Bear_still.gif

Presenting History

ORGANIZED BY PERFORMANCE CATEGORY

** Artists from multiple seasons

+ Artists presented through co-promotion

Broadway/ Commercial (BAA Partnership)
 
  • All Shook Up
  • Annie
  • Avenue Q**
  • Billy Elliot
  • Blue Man Group**
  • Bring It On
  • CATS**
  • Chicago**
  • Cirque Dreams
  • David Copperfield**
  • Disney's Beauty and the Beast**
  • Evita
  • Fiddler on the Roof**
  • Grease**
  • Gypsy
  • Hairspray
  • Jersey Boys**
  • Jesus Christ Superstar**
  • Legally Blonde**
  • Les Miserable**
  • Lion King**
  • Little House on the Prairie**
  • Lord of the Dance**
  • Mamma Mia**
  • Mary Poppins**
  • Movin Out
  • Phantom of the Opera**
  • Putman County Spelling Bee
  • Rain**
  • Rent**
  • Spamalot**
  • Stomp**
  • Sweeney Todd
  • The Color Purple
  • Oklahoma
  • The Wizard of Oz
  • Tim Conway**
  • West Side Story**
  • White Christmas
  • Wicked**
  • Young Frankenstein**
Comedy
  • Bill Cosby+**
  • Bob Newhart
  • Brian Regan
  • Capitol Steps**
  • Chicago City Limits**
  • Colin Mochrie/Brad Sherwood**
  • Four Bitchin' Babes**
  • Hannibal Burress
  • Last Comic Standing Live Tour
  • Late Night Catechism**
  • Lily Tomlin**
  • Paula Poundstone**
  • Second City**
  • Wayne Brady
  • Who's Live Anyway
Jazz
  • Afro Latin Jazz Orchestra
  • Anat Cohen
  • Arturo Sandoval**
  • Astral Project
  • Bad Plus
  • Bela Fleck & the Flecktones
  • Bonerama**
  • Branford Marsalis
  • Butch Thompson Trio
  • Caribbean Jazz Project
  • Chick Corea
  • Chris Botti**
  • Chris Potter
  • Claudia Acuna
  • Count Basie Orchestra**
  • Dee Dee Bridgewater
  • Dianne Reeves**
  • Dirty Dozen
  • Eliane Elias Quartet
  • Esperanza Spalding
  • Gordon Goodwin's Big Phat Band
  • Herbie Hancock**
  • Jane Monheit
  • Joey DeFrancesco
  • Julian Lage
  • Karrin Allyson
  • Kenny Barron
  • Kurt Elling**
  • Larry Coryell Trio
  • Lavay Smith - Red Hot Skillet Lickers
  • Lincoln Center Jazz Orchestra 
  • Maynard Ferguson
  • Miguel Zenon
  • Mike Dowling Quartet w/ Randy Sabien
  • Monterey Jazz Festival On Tour
  • New Orleans Jazz Orchestra**
  • Nnenna Freelon
  • Pat Metheney
  • Piano Jazz Summit (Cedar Walton, Jacky Terrasson, Hiromi)
  • Poncho Sanchez**
  • Live at Birdland
  • Preservation Hall Jazz Band**
  • Regina Carter**
  • Rhythm & Brass**
  • Sachal Vasandani
  • Spanish Harlem Orchestra
  • Stefon Harris
  • Steve Lucky and the Rhumba Bums
  • Steve Turre & Sanctified Shells**
  • The Miles Davis Experience w/ Abrose Akinmusire
  • Tia Fuller
  • Tiempo Libre
  • Tierney Sutton
  • Turtle Island String Quartet**
  • Wynton Marsalis & LCJO**
  • Yellowjackets
Youth and Family
  • 360 All Stars
  • Cashore Marionettes
  • Cirque Mechanics**
  • Clifford the Big Red Dog
  • Dallas Children's Theater**
  • Dan Zanes**
  • Dinosaur Train**
  • Erth's Dinosaur Zoo
  • Faustwork Mask Theatre
  • Flying Karamazov Brothers**
  • Fred Garbo Inflatable Theatre**
  • Gary Krinsky Toying with Science
  • Going on a Bear Hunt
  • Golden Dragon Acrobats
  • Goodnight Gracie
  • Hot Peas and Butter
  • Imago Theatre**
  • Intergalactic Nemesis 
  • Kennedy Center's Touring Program **
  • Magic School Bus Live**
  • Mark Nizer 3D**
  • Mermaid Theatre of Nova Scotia**
  • Michael Cooper**
  • Missoula Children's Theatre
  • Mummenschanz**
  • National Theatre of the Deaf
  • Peking Acrobats**
  • Rebecca Frezza
  • San Jose Taiko
  • Scholastic's Magic School Bus**
  • Scottish National Puppet Theatre
  • Sid the Science Kid
  • Omaha Theatre Company**
  • Seattle Children's Theater -Addy
  • Sing-A-Long Wizard of Oz
  • Spider-Man Live
  • Tap Kids 
  • Theatre Sans Fil**
  • Theatreworks**
  • Tomas Kubinek**
  • Trout Fishing in America
  • Wild Kratts
Broadway Commercial (Independent)
  • 42nd Street
  • Big River
  • BLAST**
  • Blast 2 - Shockwave
  • Buddy… The Buddy Holly Story
  • Burn the Floor
  • Cabaret
  • Camelot
  • Cinderella on Ice
  • Contact
  • Def Poetry Jam
  • Doctor Doolittle
  • Elton John & Tim Rice's AIDA
  • Flower Drum Song
  • I Love Lucy
  • Kiss Me Kate
  • Man of LaMancha
  • Million Dollar Quartet
  • Miss Saigon
  • Nunsense
  • Oliver
  • On the Record
  • Peter Pan w/ Cathy Rigby
  • Riverdance**
  • Rock of Ages**
  • Rogers & Hamerstein's Cinderella
  • Russell Simmons' Def Poetry Jam
  • Saturday Night Fever
  • Say Goodnight Gracie**
  • Sing A Long Sound of Music
  • Sister Act
  • Smoky Joe's Café
  • Some Like it Hot w/ Tony Curtis
  • South Pacific w/ Robert Goulet
  • Stomp
  • Swing
  • The Allergists Wife w/ Valerie Harper
  • The Boyfriend
  • The King & I w/ Sandy Duncan
  • The Music Man
  • The Will Rogers Follies
  • Thoroughly Modern Millie
  • The Full Monty
Dance
  • Ailey 2
  • Aivin Ailey American Dance Theater**
  • American Indian Dance Theatre**
  • Aspen Santa Fe Ballet**
  • Ballet Folklorico**
  • Ballet Hispanico**
  • Ballet NY
  • Ballet Theatre Pennsylvania
  • Ballroom with a Twist**
  • Bill T. Jones/Arnie Zane Company
  • Carlotta Santana Dance Theatre**
  • Company Nacionale Danza
  • Dance Brazil**
  • Dance Kaleidoscope
  • Dancing Pros Live
  • Dancing with the Pros**
  • Diavolo**
  • Ensemble Espanol
  • Flamencura
  • Galumpha**
  • Hubbard Dance w/ Lines Ballet
  • Hubbard Street Dance**
  • Joffrey Ballet
  • Joseph Holmes Dance Theatre
  • Ko-Thi Dance Company**
  • Le Ballet Jazz de Montreal
  • Les Ballets Trockadero
  • Luna Negra Dance Theatre
  • Martha Graham Dance Company
  • Miami Ballet**
  • Momix**
  • Moscow City Ballet
  • Nucleodana
  • Paul Taylor Dance**
  • Philadanco
  • Pilobolus**
  • Rennie Harris
  • Repertory Dance Theatre
  • Rhythm & Shoes
  • River North Dance**
  • Royal Winnipeg Ballet**
  • Souls of our Feet
  • St. Petersburg Ballet Theatre
  • Parsons Dance Company**
  • Step Afrika
  • Tango Buenos Aires
  • The Moscow Classical Ballet
  • Trey McIntyre Project
  • Trinity Dance Company**
  • Urban Bushwomen
Music Other
  • Art of Time
  • Band of the Coldstream Guard
  • Barravs
  • Boys Choir of Harlem
  • Brooklyn Rundfunk Orchestrata
  • Dave Mason
  • Disney in Concert
  • Guy Lombardo's Royal Canadians
  • Hot Club San Francisco
  • Hot Mouth
  • Jack Daniels Silver Cornet Band
  • Jason Graae
  • John Pizzarelli
  • Kaki King
  • Keith Brion and his New Sousa Band
  • Kodo
  • Manhatten Rhythm Kings
  • Marilyn Maye
  • Martin Sexton
  • Mayhem Poets
  • Mia Sharp
  • Michael Feinstein and his Big Band/Linda Eder
  • Michael Martin Murphy
  • Midtown Men
  • Myron Floren**
  • Over the Rainbow
  • Paragon Ragtime Orchestra
  • Paul Marinaro Trio
  • Pink Floyd Experience
  • Porter, Batiste, Stoltz (New Orleans)
  • Michael Feinstein and his Big Band
  • Red Star Army Chorus
  • Riders in the Sky**
  • Ryan Montbleau
  • The Side Street Strutters
  • The Ten Tenors
  • Vienna Boys Choir
  • Vienna Teng
Celebrity Concerts
  • Aaron Neville
  • A Prairie Home Companion w/ Garrison Keillor
  • Aaron Neville
  • Anne Murray**
  • Arlo Guthrie
  • Asleep at the Wheel
  • Audra McDonald
  • Bebe Neuwirth
  • Bernadette Peters
  • Bobbi McFerrin**
  • Bruce Hornsby/Ricky Skaggs
  • Coasters, Drifters, Marvelettes
  • Colors of Christmas**
  • Crystal Gayle
  • Doc Severinsen**
  • Donny Osmond
  • George Winston
  • Glenn Miller Orchestra**
  • Harry Connick Jr.
  • Huey Lewis & the News
  • Jeff Daniels**
  • Jim Brickman**
  • Joan Baez
  • John Legend
  • John Prine
  • Judy Collins**
  • Kathy Mattea**
  • Kathy Mattea & Leo Kottke
  • Keb Mo
  • Kenny Rogers
  • Loudon Wainwright III
  • Lucie Arnaz
  • Lyle Lovett**
  • Mandy Patinkin
  • k.d. lang
  • Manhattan Transfer**
  • Mannheim Steamroller**
  • Marie Osmond
  • Michael Bolton
  • Myron Floren**
  • Natalie Cole
  • Nitty Gritty Dirt Band
  • Oakridge Boys Christmas**
  • Peter, Paul & Mary**
  • Ricky Skaggs Kentucky Thunder
  • Tanya Tucker
  • Temptations and Four Tops**
  • The Nylons**
Folk/Roots
  • Alain Lamontagne
  • Alison Brown Quartet**
  • Beausoleil**
  • Bela Fleck & Abigail Washburn
  • Best of the Big Top Chautauqua
  • Boys of the Lough
  • Campbell Brothers
  • Catie Curtis**
  • Cedric Watson
  • Chicago Blues Reunion
  • David Wax Museum
  • Eileen Ivers
  • Ellis Hooks
  • Enter the Haggis
  • Eric Bibb
  • Four Bitchin Babes**
  • John Gorka/Patty Larkin**
  • KoKo Taylor
  • Laura Love
  • Linda Tillery Cultural Heritage Choir
  • Lucy Kaplansky
  • Peter Ostroushko
  • Pine Leaf Boys
  • Rani Arbo and Daisy Mayhem
  • Ruthie Foster**
  • Saffire: The Uppity Blues Women
  • Sam Bush **
  • Siegel Schwall Reunion Concert**
  • The Chenille Sisters
  • The Clancy Brothers
  • The Crossing w/ Tim O'Brien
  • The Lovell Sisters
  • The Waybacks
  • Ulali
  • Wailin Jenny's
  • WC Handy Allstars
Speakers
  • Alton Brown
  • Anna Quindlen
  • Anthony Bordain+
  • Azra Nomani
  • Carol Burnett
  • David Sedaris+**
  • Elizabeth Gilbert+
  • Jay Leno
  • Joan Rivers
  • Julie Andrews
  • Madeleine Albright
  • Marianne Pearl
  • Maya Angelou
  • Mitch Albom
Classical/Crossover Music
  • Ahn Trio**
  • Andre Watts
  • Anonymous 4
  • Black Violin
  • Boston Brass/Imani Winds
  • Canadian Brass**
  • Cantus**
  • Chanticleer
  • Chris Botti**
  • Corky Siegel Chamber Blues**
  • Dallas Brass
  • Daniel Heifetz
  • David Garrett
  • Empire Brass
  • English Consort
  • Fiddlers Three
  • Five Browns**
  • I Musici de Montreal**
  • Interpreti Venenziani
  • Itzhak Perlman**
  • Jil Aigrot - Voice of Edith Piaf**
  • Jim Brickman - Holiday
  • John Scott - Organist
  • Joshua Bell
  • Kit Armstrong
  • Leon Bates
  • Les Trio Gershwin
  • Mark O'Connor
  • Maya Baiser & Anthony de Mare
  • Midori
  • Mormon Tabernacle Choir**
  • Moscow Boys Choir
  • Nadja Salerno Sonnenberg**
  • Orpheus Chamber Orchestra
  • Peter Schickele
  • Philadelphia Orchestra
  • Quartetto Gelato
  • Scholars of London
  • Sylvia McNair
  • The King Singers
  • The Priests
  • Triangulo
  • Trio Voronezh**
  • National Symphony Orchestra
  • Turtle Island String & Ying Quartet
  • Vienna Choir Boys
  • Woven Harmony
  • Yo Yo Ma & Katherine Stott
International‚Ä®
  • African Children's Choir
  • Afro-Cuban Allstars
  • Altan
  • Assads
  • Battlefield Band
  • Bela Fleck - AFRIKA
  • Celtic Nights Journey of Hope
  • Cesaria Evora
  • Chava Albrertstein
  • Cherish the Ladies**
  • Chi
  • Chita Rivera
  • Christmas from Dublin - Three Tenors
  • Conjunto Cespedes
  • Danu'
  • Dervish**
  • Dobet Gnahore
  • Eileen Ivers - Immigrant Soul
  • Gaelic Storm
  • Grand Derangement
  • Ko Thi Dance Theatre**
  • KODO**
  • La Bottine Souriante**
  • Ladysmith Black Mambazo**
  • Lakota Sioux Dance Theatre
  • Leahy
  • Les Yeux Noir**
  • Lionel Loueke
  • Mary Black**
  • Natalie MacMaster**
  • Native Trails
  • Pistolera
  • Robert Mirabal
  • Scottish Christmas - Bonnie Rideout**
  • Scrap Arts Music**
  • Shaolin Warriors
  • Mariachi Los Comparos**
  • Slavic Soul Party
  • Solas**
  • Sones de Mexcio**
  • Sweet Honey and the Rock
  • The Chieftains**
  • The Klezmatics**
  • Yamato Drummers
Theatre
  • A Closer Walk with Patsy Cline
  • Addicted. . Comedy of Substance
  • Aquila Theatre Company**
  • Art
  • Copenhagen
  • Forbidden Broadway
  • Frank Ferrante - Groucho a Life in Revue**
  • Gilbert and Sullivan
  • Hal Holbrook as Mark Twain**
  • Hayworth Shakespeare - MacBeth
  • Jumpstart - Berlin Angels
  • L.A. Theatre Works**
  • Milwaukee Repertory Theatre
  • Montana Repertory**
  • Nebraska Theatre Caravan**
  • New York Gilbert and Sullivan Players
  • Rajeckas & Intraub**
  • Reduced Shakespeare**
  • Rinde Eckert
  • Robert Post
  • Synapse Productions - Animal Farm
  • The Acting Company
  • The Intergallactic Nemesis
  • The Male Intellect: an oxymoron**
  • The Vagina Monologues (National Tour)
  • The Wonderbread Years w/ John McGivern
  • Theatre de la Juene Lune**
  • Theatre Grottesco
  • Triple Espresso